Słupki elastyczne

Słupki elastyczne to rodzaj słupków drogowych wyprodukowanych z tworzyw zapewniających im duży stopień elastyczności. Zasadniczo pełnią rolę typowych słupków drogowych, jednakże ich zaletą jest to, że w razie fizycznego kontaktu, nie niszczą się jak słupki metalowe tylko wracają do swojej pierwotnej pionowej pozycji. Podstawową funkcją elastycznych słupków drogowych jest fizyczne wydzielenie miejsc wyłączonych z ruchu. Słupki elastyczne zamontowane na odpowiedniej odległości znakomicie sprawdzają się do zabezpieczenia takich jak narożnik budynku, pomagają w zaznaczeniu miejsc niebezpiecznych zwracając uwagę kierowców na konieczność zachowania szczególnej ostrożności. Pomagają w wydzielania miejsc parkingowych na placach, poboczach. Coraz częściej stosuje się je do rozdzielenia od sobie pasów ruchu, jak na przykład przy eksperymentalnych przejściach dla pieszych, gdzie słupki mają zapobiec fizycznej zmianie pasów ruchu bezpośrednio przed przejściem dla pieszych co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo pieszych. Tworzywo wykorzystane do produkcji słupków dzięki swojej elastyczność sprawia, że słupki po najechaniu na nie pojazdów nie ulegają zniszczeniu, tylko wracają do swojej pierwotnej pozycji dalej spełniając swoją funkcję. Dodatkową zaletą słupków elastycznych jest to, że ryzyko uszkodzenia samego pojazdu jest zminimalizowane względem standardowych metalowych słupków drogowych. Słupki wykonane są w ostrzegawczych czerwonych bądź pomarańczowych kolorach, wyklejane folią odblaskową zapewniające doskonałą widoczność także nocą.
Zobacz jako SiatkaZobacz ListaZobacz

Produkty 9

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako SiatkaZobacz ListaZobacz

Produkty 9

Ustaw kierunek malejący

Elastyczne słupki drogowe

Słupki elstyczne stosowane są głównie w celu wymuszenia przestrzegania przez kierowców założeń wyznaczonych przez organizatorów ruchu w rejonie ich zastosowania. Pozwalają na fizyczne zabezpieczenie miejsc wyłączonych z ruchu czy parkowania pojazdów na łukach, w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych. Elastyczne słupki drogowe stosowane w miejscach szczególnie niebezpiecznych w celu minimalizacji zagrożenia. Swoje zastosowanie znalazły przy halach magazynowych, chroniąc naroża, czy elementy infrastruktury zamiennie z odbojnicami metalowymi, gdyż eliminują one ryzyko porysowania pojazdów. Na parkingach wielopoziomowych, gdzie wąskie pasy ruchu utrudniają poruszanie się pojazdów, pomocne są w celu wyeliminowania parkowania pojazdów w miejscach do tego nie przeznaczonych, których postój mógłby utrudniać przejazd innym pojazdom. Słupki elastyczne pomagają w zapewnieniu bezproblemowej interwencji służb ratunkowych. Montaż na wjeździe do strefy normalnie niedostępnej dla kierowców, nie utrudni działania służbom ratowniczym, gdyż wozy strażackie w razie potrzeby przejadą po samych słupkach. W przypadku wąskich łuków dróg wjazdowych tereny wewnętrzne, zapobiegną parkowaniu w miejscach utrudniających ruch i umożliwiają interwencję w razie potrzeby. Idealnie sprawdzają się na placach manewrowych dla wszelkich szkół nauki jazdy samochodów osobowych, ale także ciężarowych czy autobusów. Są też bezpiecznym elementem toru przeszkód dla dzieci, na placach zabaw, czy przedszkolach, ponieważ nie mają żadnych twardych krawędzi. Stosowane często też wraz z progami wyspowymi zapobiegając progom omijania ich poprzez przejeżdżanie między nimi.

Słupki elastyczne montaż

Słupki elastyczne i uchylne zostały zaprojektowane tak, żeby ich montaż był prosty i szybki. Pozwala to na szybkie wymuszenie odpowiednich zachowań tam gdzie jest to potrzebne. Montaż słupków elastycznych polega na przykręceniu ich bezpośrednio do podłoża za pomocą zestawów montażowych. W przypadku słupków uchylnych montujemy samą gumową podstawę, a sam słupek wpinamy w specjalny zamek na podstawie. Taki montaż słupków uchylnych umożliwia ich szybkie wymienienie w przypadku uszkodzenia samego słupka.

Słupki uchylne

Drogowy słupek uchylny składa się z dwóch części, postawy słupka służącej do montażu bezpośrednio do podłoża za pomocą zestawów montażowych, oraz samego słupka instalowanego do podstawy. Słupek uchylny od słupka typowo elastycznego różni się tym, że słupek uchylny sam w sobie jest zrobiony z twardego tworzywa, a jego uginanie zapewnione jest przez zastosowanie elastycznego przegubu ze ściągającymi gumami zapewniającymi powrót słupka do pionu po najechaniu na niego pojazd. Słupki uchylne stosowane szczególnie chętnie na terenach zakładów zamkniętych, salonów samochodowych, centrów serwisowych. W razie konieczności wymiany ze względu na uszkodzenie, pozwalają na niezwykle szybką wymianę słupka na nowy, bez hałasu, prac serwisowych miejscach gdzie szczególnie zwracamy uwagę na estetykę pozwala to na jej zachowanie, bez czekania na wymianę uszkodzonego elementu przez serwis.