Progi zwalniające

Listwowe progi zwalniające charakteryzują się większą długością najazdów co przekłada się na mniejsze kąty i „stromość” samych progów. Stosowane w przypadku konieczności ograniczenia prędkości pojazdów na określonych odcinkach drogi. Progi zwalniające możemy stosować w obszarach zabudowanych na drogach lokalnych, dojazdowych, na terenach zamkniętych jak zakłady produkcyjne, parkingi oraz w wyjątkowych sytuacjach także na drogach zbiorczych. Stosujemy je w celu wymuszenia zmniejszenia fizycznej prędkości do ok. 20-30 km/h. Jest to jedna z najskuteczniejsza metoda poprawy bezpieczeństwa pieszych w warunkach coraz bardziej wzmożonego ruchu jaki występuje coraz częściej w zabudowanych terenach miejskich. Ze względu na miejsca w, których mogą być stosowane jednym z najpopularniejszych stosowanych typów są progi listwowe. Najpopularniejsze dostępne modele progów produkowane są z gumy pozyskanej w technologii recyklingu lub tworzyw sztucznych na bazie PCV. Szczególnie polecane ze względu na jakość są modele z litej gumy będących rozwiązaniem o najlepszych parametrach wytrzymałościowych, zapewniają trwałość i bezobsługową eksploatację urządzeń.
Zobacz jako SiatkaZobacz ListaZobacz

Produkty 17

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako SiatkaZobacz ListaZobacz

Produkty 17

Ustaw kierunek malejący

Progi zwalniające – gdzie warto je stosować?

Głównym zadaniem progów zwalniających jest fizyczne ograniczenie prędkości pojazdów w miejscach w których zachodzi potrzeba podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego a inne dostępne rozwiązania zawodzą. Zdjęcie nogi z gazu przez kierowców wymuszona fizyczna wypukłość, której pokonanie przy zbyt dużej prędkości powoduje znaczny dyskomfort podczas przejazdu. Progi zwalniające stosuje się najczęściej w miejscach, w których z powodów zagrożenia bezpieczeństwa pieszych niezbędne lub niemożliwe przy pomocy innych urządzeń jest wymuszenie ograniczenia prędkości samochodów. Zalecany do zastosowania szczególnie w rejonach szpitali, przedszkoli, szkół, osiedli, biurowców, na osiedlach mieszkaniowych gdzie występuje duża liczba pieszych uczestników ruchu. W zależności od potrzeb występują w wysokościach od 5 do 10 cm, różnią się kątami i długościami najazdów. Parametry te dobieramy w zależności od zamierzonego celu, dla przykładu w rejonach gdzie ruchu chcemy tylko minimalnie uspokoić stosujemy progi z długim najazdem i małą wysokością, w miejscach gdzie chcemy go mocno wyhamować montuje się progi podrzutowe z bardzo krótkim najazdem i dużym kątem. W rejonach przejść dla pieszych gdzie celem jest znaczne podniesienie uwagi kierowców podwyższone przejście dla pieszych zbudowane z progów segmentowych jest najlepszym rozwiązaniem. W miejscach gdzie występuje ruch komunikacji miejskiej jedynym możliwym do zastosowania rozwiązaniem są progi wyspowe. Przy zachowaniu odpowiedniej prędkości urządzenia są całkowicie neutralne dla zawieszenia samochodów. Mimo narzekań niektórych kierowców nie można zaprzeczyć, że progi zwalniające w znacznym stopniu poprawiają bezpieczeństwo na drodze.

Wytrzymałe gumowe progi zwalniająceGumowe progi zwalniające

Dlaczego warto montować listwowe progi zwalniające

Jak wiemy powtarzającą się przyczyną występowania niepożądanych zdarzeń drogowych, jak wypadki z udziałem pieszych - grupy najbardziej narażonych na uszczerbek na zdrowiu uczestników ruchu - jest nadmierna prędkość samochodów. Dlatego też pożądaną reakcją ze strony organizatorów ruchu, szczególnie w miejscach gdzie nie jest możliwa szybka poprawa bezpieczeństwa w inny sposób, jest montowanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu takich jak progi zwalniające. Urządzenia te są stosunkowo niedrogim sposobem na znaczne zmniejszenie prędkości na odcinkach dróg. Progi są coraz bardziej spopularyzowaną grupą produktów tego typu spotykaną na ulicach zatłoczonych miast. Ich obecność sprawia, że kierowcy w rejonach ich występowania zachowują podwyższona czujność niwelując efekt przyzwyczajenia i nieuwagi. Na szczególną uwagę zasługują najmłodsi uczestnicy ruchu – dzieci. Dlatego też coraz częściej próbując chronić je przed niebezpieczeństwami związanymi z uczestnictwem w ruchu drogowym montujemy je w rejonach, gdzie dzieci zmuszone są do przekraczania jezdni samodzielnie, co ma miejsce głównie w okolicach szkół czy przedszkoli. Oprócz podstawowych zalet progów zwalniających jak ograniczenia prędkości, pośrednio wpływają one też na zmniejszenie natężenia ruchu w ich okolicach, gdyż najbardziej niesforni kierowcy wybiorą drogę, która pozwoli im uniknąć ich obecności.

Producent progów zwalniających

Dbamy o jak najlepszą jakość i różnorodność dostarczanych przez nas produktów, dlatego w ofercie znajdziecie modele produkowane nie tylko przez nas ale i największych producentów, których produkty charakteryzują się odpowiednią do naszych wymagań jakością. Gwarancją bezpiecznego stosowania naszych produktów na drogach publicznych oraz ich zgodność z obowiązującymi przepisami i normami jest wydana przez IBDiM aktualna Krajowa Ocena Techniczna. Progi zwalniające różnią się między sobą nie tylko wymiarami czy długościami i kątami najazdów ale i samym wyglądem poszczególnych pozycji. Pozwalają dostosować rozwiązanie pod względem estetyki. Za widoczność nocą odpowiadają zastosowane taśmy odblaskowe 3M lub kocie oczka zastosowane w niektórych modelach. Żółto czarna kolorystyka sprawia że urządzenia zwracają na siebie uwagę kierowców powodując podwyższoną uwagę w miejscach ich występowania. Wszystkim osobom poszukującym korzystnej oferty sprawdzonego producenta urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego polecamy zapoznać się z naszą ofertą progów zwalniających listwowych. W razie wątpliwości wieloletnie doświadczenie pozwoli nam doradztwo zarówno w zakresie wyboru odpowiedniego modelu jak również sposobu jego instalacji w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Montaż progów zwalniających jest szybkim i dość łatwym procesem, pozwalającym na szybką poprawę bezpieczeństwa. Do poprawnego montażu zalecamy używać tylko dedykowanych do tego kompletów montażowych ze śrubami w kl. 5.6 z samohamownym gwintem. Gwarantuje to długoletnie bezobsługowe użytkowanie zainstalowanych progów.progi zwalniające listwowe