Poprawa widoczności poprzez zastosowanie lustra drogowego

Lustra drogowe są urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego przeznaczonymi do stosowania w miejscach o ograniczonej widoczności montowane celem poprawy bezpieczeństwa. Zadaniem luster jest eliminacja martwych punktów co prowadzi do zwiększania bezpieczeństwa w rejonach skrzyżowań dróg czy wyjazdów z prywatnych posesji. Wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo ułatwiając poruszanie się pojazdem.

  • Lustra drogowe przepisy określające parametry dopuszczonych luster
  • Podstawowe typu luster drogowych
  • Lustra drogowe jak montować, żeby nie popełnić błędów
  • Lustro drogowe – aktualne ceny urządzeń
  • Czy mogę ustawić lustro drogowe, jak załatwić niezbędne formalności

Lustra drogowe przepisy

Lustra drogowe stosowane na drogach publicznych powinny być zgodne z Rozporządzenie ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003.r w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunkach ich umieszczania. Przepisy te określają ich parametry, wygląd konstrukcję oraz określają główne przyczyny stosowania luster. Według rozporządzenia lustra U-18 stosujemy w miejscach gdzie przy drodze budynki, słup, drzewa, ograniczają widoczność kierującym pojazdy, szczególnie w rejonach dróg i skrzyżowań, wyjazdów z posesji, okolic przystanków komunikacji zbiorowej, czy dróg wewnętrznych na zakładach produkcyjnych.

Podstawowe typu luster drogowych

Lustra drogowe występują w dwóch wariantach:

  • okrągłe lustra U-18a
  • lub wygodniejsze w użytkowaniu
  • lustra prostokątne U-18B

Lustra te wyposażone są w biało czerwoną obwódkę oklejoną pasami folii odblaskowej. Oba rodzaje wyposażone są w wypukłe „tafle” o szerokim kącie widzenia, poprawiające widoczność i zapewniające wygodną obserwację miejsc na które są skierowane. W przypadku montażu lustra na terenie wewnętrznym z dala od dróg publicznych możemy sobie pozwolić na montaż lustra uniwersalnego, charakteryzującego się pomarańczową obudową bez pasów folii odblaskowej. Dzięki tym urządzeniom możemy nie tylko zobaczyć poruszające się drogą pojazdy ale i ocenić prędkość z jaką się poruszają. Lustra drogowe bez względu na zastosowany materiał powinny być projektowane tak, że w razie uszkodzenia nie sprawiają niebezpieczeństwa dla uczestników ruchu, dlatego wykonywane są z takich materiałów jak aluminium czy akryl, który po uderzeniu nie tłucze się jak szkło zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa uczestnikom ruchu.

Lustra drogowe jak montować?

Wspomniane wcześniej rozporządzenie zakłada, że przy montażu luster drogowych musimy się trzymać dwóch wytycznych. Wysokość montażu dolnej krawędzi lustra to minimum 2,0m od poziomu chodnika. W przypadku słupka do jego montażu musimy pamiętać, że takie montujemy w odległości przynajmniej 0,5m od skrajni jezdni. Przy doborze lustra drogowe należy pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości obserwacji z jakich będziemy „patrzeć” na lustro, ich zachowanie pozwala na wygodną obserwację ułatwiając kierującym podejmowanie decyzji. Lustra drogowe najczęściej montujemy na ocynkowanych słupkach drogowych identycznych jak w przypadku znaków drogowych. Przy doborze wielkości może nam pomóc poniższa tabelka.

Zalecana odległość montażu luster drogowych w standardowych warunkach:

Rodzaj lustra

Wielkość tafli lustra;

(w mm bez ramek)

Minimalna zalecana odległość

obserwacji w metrach

LUSTRA OKRĄGE U-18a Ø500, Ø600 9 ÷ 12
Ø700, Ø800, Ø900 15 ÷ 22
LUSTRA PROSTOKĄTNE U-18b 400 x 600 9 ÷ 12
600 x 800 15 ÷ 22
800 x 1000 22 ÷ 27

Lustro drogowe – ile o kosztuje?

Ceny luster drogowych różnią się ze względu na materiały z których są wykonane, czy rozmiar zastosowanego rozwiązania. W większości przypadków podstawowe akrylowe lustra drogowe są najlepszym rozwiązaniem w odniesieniu jakości do ceny, jest to też rozwiązanie najbardziej uniwersalne ze względu na warunki i łatwość montażu. W miejscach gdzie możemy spotkać się z aktami wandalizmu polecamy zaś zastosować lustra ze stali nierdzewnej. Aktualne ceny luster drogowych możesz sprawdzić bezpośrednio w naszym sklepie.

Czy mogę ustawić lustro drogowe przy wyjeździe ze swojej posesji?

Wielokrotnie zdarza się, że wyjazd z prywatnych posesji staje się utrudniony czy to na skutek przebudowy ulic czy też rozbudowy terenów mieszkaniowych w naszych okolicach. Ratunkiem w takiej sytuacji jest lustro drogowe, które może okazać się wręcz niezbędne do bezpiecznego włączenia się do ruchu. Niestety nie jest tak, że każdym przypadku możemy sobie lustro w pasie drogi po prostu postawić. Jeżeli lustro chcemy zamontować na własnej posesji, bądź za zgodą „sąsiada” który jest właścicielem terenu gdzie urządzenie będzie stało bez kolizji z pasem drogowym, wystarczy, że lustro zamontujemy zgodnie z aktualnymi przepisami zachowując odległości i wysokość montażu aby cieszyć się bezpiecznym wyjazdem. Inaczej jednak sprawa wygląda kiedy lustro chcemy postawić w pasie drogi nie należącym do nas jak w przypadku wyjazdu na drogę publiczną. W takim przypadku należy zgłosić się do zarządcy drogi jak Powiatowy Zarząd Dróg danej lokalizacji z pisemną prośbą o zgodę na montaż takiego lustra. Jak to wygląda w praktyce? W wielu przypadkach w mniejszych miejscowościach do składanego podania wystarczy dołączyć nawet ręcznie narysowaną „mapkę sytuacyjną” (projekt zmiany organizacji) precyzującą miejsce montażu lustra – tutaj jednak wszystko zależy od zarządcy. W większych aglomeracjach zarządca niejednokrotnie żąda przedstawienia projektu zmiany stałej organizacji ruchu z naniesionym lustrem wraz z opinią Komendy Powiatowej Policji. W uzasadnionych przypadkach, gdy montaż takiego lustra jest niezbędny do zachowania bezpieczeństwa, możemy wystąpić do zarządcy drogi z wnioskiem o instalację lustra na jego koszt. Dlatego nie zaszkodzi spróbować złożyć taki wniosek z dobrze przemyślaną argumentacją, do której zarządca na pewno się odniesie. W przeciwnym przypadku koszty jakie musimy ponieść to zakup, montaż i późniejsze utrzymanie lustra drogowego zgodnie z przepisami.


Lustra drogowe U-18a i U-18b aktualne ceny